סיפורי אהבה ועוד קצת טיפים על אתרי ההכרויות… קצת מעבר ולא רק מוסיקה!

אתרי ההיכרויות זכו זה מכבר בכינוי "המרחב הרומנטי של המאה ה-21". לצד כל הסכנות הטמונות לגולשים בהם, אי אפשר להתעלם מהיתרונות הרבים שהם מזמנים לכל מי שמחפש אהבה ברשת, כמו זמינות, מגוון ואנונימיות. השדכן האולטימטיבי כבר כאן!

המון זוגות שמגיעים אלינו לאורך השנים הכירו באתרי הכרויות והיו גם חלק לא מבוטל שסיפרו לנו על הלא נעים באתרי הכרויות ולשם כך החלטנו באיליי להקה והרכב מוסיקלי לפנות לכותבת תוכן שתספר לכולנו מהי אהבה און ליין..

 

אז זה מתחיל כך.. קשיש סיני בן 81 הוכיח כי ענף ההיכרויות באינטרנט הוא לא נחלתם של צעירים בלבד. הקשיש התחתן עם אישה בת 58, שאותה הכיר באמצעות האינטרנט, כך דיווח עיתון מקומי. הקשיש הוא וו ג'ייקין, פרופסור לאמנות שיצא לגמלאות ומתגורר בבייג'ין. הוא התחתן עם ג'יאנג קיסאוי הצעירה ממנו ב-23 שנים בטקס צנוע שהתקיים בסוף השבוע האחרון בבייג'ין.
"האינטרנט לא שייך רק לצעירים", אמר וו, "אין חוקים נגד אנשים זקנים המחפשים אהבה ברשת". לטענתו הוא משתמש באינטרנט עוד מ-1998.

הזוג הכיר לאחר שוו, רווק מאז גירושיו מאשתו לפני עשור, פרסם בעזרת סטודנט שלו מודעה באתר היכרויות סיני. במודעה ציין וו כי הוא מעוניין באישה בגילאי 40 עד 50. לטענתו של וו, יותר מ-50 נשים פנו אליו בעקבות המודעה. הוא נפגש עם חלקן אבל לדבריו "רק עם ג'יאנג היה לי קליק".

סיפורו של וו, עד כמה שהוא נשמע מוזר, אינו חריג בעולם האהבה הווירטואלי, ההולך ומתרחב סביבנו. אתרי ההיכרויות, אומרים הנתונים, הפכו זה מכבר למרחב האהבה השכיח ביותר – ולא רק בקרב הצעירים. אז נכון שאפשר עדיין למצוא אהבה בפאבים, במועדונים, באירועים ובמקומות העבודה ואפילו במשרדי שידוכים, אבל מי שקצת מעורה בנעשה בקרב הפנויים והפנויות (רווקים ורווקות, גרושים וגרושות, אלמנים ואלמנות וכן, גם בקרב הנשואים והנשואות…) יודע שרשת האינטרנט הפכה לזירה, בה' הידיעה, למציאת בנות ובני זוג והאנשים שעומדים מאחוריה מכנים אותה "השדכן האולטימטיבי".

האמת היא שקל להבין מדוע הפכו אתרי ההיכרויות לפופולריים כל כך בקרב מחפשי האהבה, בארץ כמו גם בעולם כולו. הסיבה המרכזית היא כמובן שאתרי ההיכרויות זמינים עבורנו כל הזמן, עלות השימוש בהם היא כמעט אפסית, והשיטוט בהם חוסך לנו המון זמן, בלי לצאת מהבית.

בנוסף, החיפוש אחר אהבה בכמה אתרים במקביל, מאפשר לנו להכיר מגוון רחב של נשים וגברים פנויים (רגשית, לכל הפחות…) דבר שלא היינו מצליחים לעשות גם אם היינו מפנים את כל זמננו בריצה מדייט אחד לשני. והחשוב אולי יותר מכל: ההיכרות באמצעות האתרים מאפשרת לנו, כל עוד שנרצה בכך, לשמור על אנונימיות ולא להיפגע יתר על המידה מדחייה או מסירוב. נקודה זו, מהווה אצל רבים מהגולשים אל מחוזות האהבה הווירטואלית, יתרון חשוב ביותר.

משחקים לפי הכללים

במהלך השנים זכתה מה שמכונה תופעת "האהבה און ליין" לביקורת נוקבת מצד רבים וטובים. עיקר הביקורת התייחסה (ועדיין מתייחסת) לעובדה שאתרי ההיכרויות אינם מספיק אמינים, דבר הפוגע לא אחת בגולשים המחפשים אחר קשר רומנטי. הכוונה היא לנתונים הפיקטיביים שמציגים חלק מהגולשים בכרטיסי הביקור שלהם באתר, הכוללים את הפרטים האישיים הבסיסיים.

סיפורים כיצד גולשים הולכו שולל מסתובבים בשטח למכביר. מוכר הסיפור שבו צעירה ממרכז הארץ יצרה קשר עם מי שהציג עצמו באתר כרווק, גבה קומה, בן 30 וכשיצאה לפגוש אותו מצאה מולה גרוש, נמוך קומה, בן 45. ידוע גם הסיפור של צעירה מדרום הארץ, בראשית שנות ה-30 לחייה, שיצרה קשר באמצעות אחד מאתרי ההיכרויות עם גבר שהציג עצמו כרווק, נאה, בן 40  ולבסוף גילתה שמדובר בגבר נשוי, אב לשלושה, שכל מבוקשו היה להשתעשע קצת "מהצד". יש גם גולשים היודעים לספר כי הקשר בין הצילום בכרטיס הביקור של "נערת החלומות" שלהם לבין המציאות היה מקרי ביותר.

ביקורת נוספת על אתרי ההיכרויות מתייחסת לסיכון שבפיתוי. פרופסור אהרון בן זאב כותב על כך בספרו "אהבה ברשת". "הפיתוי גדול מאוד, והסיכון הוא שזה מושך ללכת וליצור קשרים עם עוד ועוד אנשים. החשיפה מבלבלת ומדמה את המציאות הווירטואלית למציאות רגילה. הדיבור ברשת מספק צרכים אך גם יוצר צרכים חדשים. הסייבר סקס דומה במובן מסוים ללקיחת סמים. שניהם נותנים סיפוק מהיר במחיר מאוד נמוך. מקבלים מעין 'משכורת רגשית' מבלי שהשקיעו את המאמץ. יש פה גישה ישירה להנאה מבלי להתאמץ, המבוססת על מציאות וירטואלית. ההשוואה עם בן/בת הזוג אינה הוגנת! ברומנים באינטרנט יש צורך באינטליגנציה יותר גבוהה וגם ביכולת מילולית-תקשורתית גבוהה יותר. השלכה נוספת – התחושה שאני 'מלא' (רגשית)… לא יכול יותר לקבל עוד החלטות… לעשות עוד צעדים בנוגע לחיים האמיתיים שלי… נוצרת 'קרבה מרוחקת'… לכאורה נוצרת קרבה עם האדם שאיתו מתכתבים אך הוא רחוק מחיי היומיום שלי…".

האמת היא שבודדים בלבד בין הגולשים מתרגשים יתר על המידה מה"סיכונים" שיש בניסיון לאתר אהבה במה שזכה לכינוי "המרחב הרומנטי של המאה ה-21". הדעה הרווחת בקרב הרוב הגדול של הגולשים היא שמי שמחפש אחר אהבה באתרי ההיכרויות חייב להסתגל ל'כללי המשחק' שהם מציעים.

דבי פורז, רווקה בת 33, מנהלת שיווק בחברה מסחרית, תושבת תל אביב, מעידה על עצמה שהיא "חזק מאוד בעניין": "אסור לקחת יותר מדי ברצינות את אתרי ההיכרויות כי אחרת אתה מהר מאוד נכנס לדיכאון", היא אומרת, "צריך לזרום עם מה שיש, לקחת בחשבון שיש כאלה שינסו לעבוד עליך, לקחת בחשבון שאנשים נוהגים לספר סיפורים המצוצים מהאצבע, להפנים את העובדה שמי שאת רוצה לא חייב לרצות אותך – ממש כמו בחיים. נורא קל להיפגע או להתאכזב כשאת מגלה שעבדו עלייך או שהבחור שהיית איתו בקשר שבוע, רחוק מאוד ממה שדמיינת. בשבועות הראשונים, לדוגמה, מאוד כעסתי על בחור שהיה איתי בקשר, כשגיליתי שהוא ממשיך לחפש אחר מועמדות אחרות. בסך הכל צריך להתרגל ולקבל את 'כללי המשחק' האלה ואז הכל בסדר. אחרי הכל, ככה זה גם בחיים. וכשיש לך בליינד דייט מאכזב את לא מתוסכלת? את לא חוזרת הביתה עם בחילה?. לא צריך לעשות יותר מדי חשבון. לא טוב – ממשיכים הלאה".

טל מאירי, גרוש (אב לשנים), בן 41, איש היי טק המתגורר ברעננה מוסיף: "ברגע שאתה מפנים שהאכזבות הן חלק בלתי נפרד מכל הקטע הזה של אתרי ההיכרויות, אתה מרגיש הרבה יותר נוח. צריך לקחת את הדברים בקלות. אסור בתכלית האיסור לבנות ציפיות גדולות מדי, וזה לא קל כשאתה נקשר למישהו – גם אם זה וירטואלית. עדיין אתרי ההיכרויות זה הדבר הכי טוב לאנשים שמחפשים קשר. אתה מצליח להגיע למגוון גדול של אנשים – דבר שלא היית מצליח לעשות גם אם היית מתרוצץ כל החיים בפאבים או במועדונים. חוץ מזה, אין ערובה שגם קשרים שנוצרים שלא באמצעות אתרי ההיכרויות יחזיקו מעמד".

אהבה בטווח העכבר

כל מה שרציתם לשאול על חיפוש אהבה ברשת ולא היה לכם את מי לשאול אז אנחנו באיליי להקה והרכב מוסיקלי ניתן לכם קצת מידע שרק מוסיף אינפורמצייה ולעולם לא מזיק!

לאיזה אתרים כדאי להירשם?

ברשת פועלים כיום מאות אתרי היכרויות. תקצר היריעה מלנקוב בשמות כולם. מבלי לזלזל באף אתר, עדיף להתחיל עם האתרים הגדולים והמבוססים. באתרים אלה יש את מאגר המנויים הגדול ביותר, מה שיאפשר לכם אופציות בחירה רבות יותר. מעבר לכך, רוב רובם של האתרים הגדולים מציעים הטבות שונות – מהאפשרות לחסום מטרידים ופורומים, דרך צ'אטים און ליין וכלה במה שמכונה "מערכת התאמה". ברור ומובן שאינכם חייבים להסתפק באתר אחד – רוב רובם של המשתמשים רשומים בכמה אתרי היכרויות בו זמנית.

אתרי ההיכרויות משתדלים עד כמה שאפשר לפנות אל כלל האוכלוסייה, אך במהלך השנים, חלק מהאתרים, הפכו 'מגרשי בית' לאוכלוסיות בעלי גוון ייחודי. מסיבה זו יש אתרים ש'ההתמחות' שלהם הוא קהל צעיר במיוחד, באתרים אחרים אפשר למצוא גולשים וגולשות שכל מבוקשם הוא למצוא סטוצים ויש גם אתרים שבהם אפשר למצוא דווקא נשואים ונשואות. על מנת שלא לבזבז זמן מיותר, חשוב לפני כל פעולה לבחון, עד כמה שאפשר, את אופיו של האתר ולראות אם הוא מתאים לשכבת הגיל שאתם מחפשים, אך בעיקר לאופייכם ולרצונותיכם.

כמה זה עולה לנו?

כמעט כל אתרי ההיכרויות מאפשרים להירשם בחינם. מה שכן, כמעט כל האתרים נוהגים לגבות כסף על הזכות ליצור קשר עם מנויים אחרים – אותם אלה הנושאים חן בעיניכם. אז נכון, יש אתרים המאפשרים לגולשים לשלוח מסר (בחינם) לאיש או האישה שמצאו חן בעיניהם, אך תגובה תתקבל אם הנמען – האיש/ה שאליו שלחתם את המסר – הוא מנוי בתשלום.

האם יש טעם לעגל פינות?

"אל תעשה לחברך מה שאינך רוצה שיעשו לך", אומר הפתגם המוכר ויש לו בהחלט אחיזה במציאות כשמדובר במתן פרטים אישיים נכונים ומדויקים בשלב ההרשמה לאתרי ההיכרויות. מאידך, אומרים גם "ברומא נהג כרומאי". אחרי הכל, רובם הגדול של הנרשמים לאתרי אינטרנט מעגלים פינות – כל אחד וסיבותיו הוא. האחד מקזז אי אלו שנים מגילו האמיתי ואילו השני בוחר לצרף תמונה מהתקופה שבה היו לו עוד קצת יותר שערות על הראש. מה נכון לעשות? כל אחד בוחר על פי דרכו.

במה חשוב להתמקד כשמכינים כרטיס ביקור?

הרשמה לאתר היכרויות מאפשרת הכנת כרטיס ביקור אישי. בנוסף לצילומים, אתם מתבקשים לפרט נתונים אישיים שונים וגם לכתוב כמה משפטים שיכולים להעיד משהו עליכם. האמת היא שחבל לשבור את הראש כדי למצוא משפטים חכמים. לא שאנשים לא קוראים את הכתוב, אבל לא על סמך המשפטים הם יפנו אליכם.

עיקר תשומת הלב צריכה להיות מופנית למציאת תמונות הולמות שתבקשו למקם בכרטיס הביקור שלכם. הוכח כבר שהדבר הראשון (ואולי אפילו האחד והיחידי) שעליו מתעכבים רוב הגולשים באתרי ההיכרויות הן תמונות המנויים. במקרה הספציפי הזה  לקלישאה האומרת "תמונה אחת שווה אלף מילים" יש יותר מאחיזה במציאות. תמונה או שתיים טובות ועדכניות יכולות בהחלט "לעשות את העבודה". אז נכון שתמונות חושפניות וסקסיות (בבגד ים) מושכות את העין, אבל הן לא אפקטיביות למי שמחפש/ת קשר אהבה רציני.

מתי הכי אפקטיבי לחפש אהבה באתרי ההיכרויות?

מאוד קל להתמכר לאתרי ההיכרות ו"לבלות" בהם סביב השעון. מיותר לחלוטין ואין צורך בכך – אתם לא מפספסים שוב דבר. הפעילות המרכזית באתרי ההיכרויות, כפי שעולה משיחות עם מנויים, מתבצעת בשעות הערב והזמן הטוב ביותר לחפש אהבה הוא בסופי השבוע ובעיקר בערבי חגים. והסיבות ברורות: בימים אלה הפנויים והפנויות נותרים בביתם, הבדידות מעיקה וקיים רצון עז להיות בקשר עם העולם החיצון – גם אם הוא וירטואלי.

אז הגענו לסוף המאמר ומצאתם האחד את השנייה… מצויין אנחנו באיליי להקת חתונה והרכב מוסיקלי מחכים לכם לפגישת הכרות והתרשמות וכמובן על הדרך ספרו לנו בפגישה גם איך הכרתם ואולי תרצו להכניס את סיפור ההכרות שלכם לשיר אחד שאנו נכתוב ונלחין לכם במיוחד לאירוע שלכם והלהקה או ההרכב המוסיקלי שלנו ישירו אותו במיוחד בשבילכם.