אירועי חינה

טקס החינה הוא דרכה של המשפחה לברך את החתן והכלה, לקראת צאתם אל הדרך המשותפת, בפרנסה טובה, בבריאות ובפריון. הטקס משותף ליוצאי יהדות מרוקו, תוניס, אלג’יר, הודו, תימן ולוב. הטקס המלהיב מאפיל לעיתים קרובות אפילו על החתונה עצמה ובשנים האחרונות, הפכה החינה לטרנד של ממש, עד כי גם זוגות בני עדות אחרות מבקשים ליהנות מהאירוע המסורתי ורב האווירה. אז אם אינכם מבני העדות הנוהגות לחגוג חינה לפני החתונה ואין לכם מי שיכין אתכם לקראת הטקס המיוחד הזה – הכתבה הזו בשבילכם. היכן אפשר להשיג את התלבושות המדהימות שבהן מתעטפים החתן, הכלה והאורחים, מהי המוסיקה המתנגנת בחינה ולכך צריל את להקה לאירוע שתדע לתת את הטון הנכון ביותר בחינה, היכן לקנות את המאכלים המסורתיים ומה הם הסגנונות והטעמים המתאימים לאירוע הזה –  כל מה שרציתם לדעת על החינה ועל הדרך להתכונן לקראתה.

טקס החינה

תערובת החינה מורכבת מאבקת חינה (צבען), מי ורדים ותמצית תה. המנהגים הקשורים בטקס החינה נבדלים בכמה דברים בין עדה אחת לאחרת, אולם יחד עם זאת עיקרו של הטקס – צביעת כף ידם של החתן והכלה ושל האורחים בסימן מטבע – הוא מנהגם של כל העדות והוא מסמל את הברכה הניתנת לבני הזוג לפרנסה טובה בחייהם המשותפים. בקרב יוצאי עדות צפון אפריקה נהוג להוביל את החתן והכלה אל הטקס על גבי מרכבה ססגונית ומעוטרת, בתהלוכה שבה האורחים רוקדים לצלילי מוסיקה של התקליטן או לחילופין להקה לאירוע וכאן ניתן לשלב את ההרכב המוסיקלי היחודי שלנו באיליי הפקות ששר במרוקאית מחרוזות מדהימות ישנות כחדשות. או ניתן גם להזמין באיליי הפקות זמרים לאירועים בשפות רלוונטיות לעדה שלכם. את הטקס עצמו נהוג לקיים בתוך אוהלים מסורתיים או תחת חופה מעוטרת וצבעונית, ואת תפקיד מריחת החינה על כפות ידיהם של הזוג והאורחים מקובל להעניק לאם הכלה או לאם החתן.

מקורה של אבקת החינה הוא בצמח הכופר, המכונה גם צבען.  בתנ”ך אפשר למצוא אזכור לצמח הכופר בשיר השירים, שם מכונה הצמח  אשכול הכופר. לצמח הכופר מיוחסות סגולות רבות וחיוביות ובהן פריון ואריכות חיים, בריאות, וכמובן פרנסה טובה.

אחד מהטקסים המשלימים של טקס החינה הוא טקס הענקת מעין נדוניה בין הורי החתן להורי הכלה. במהלכו של טקס משני זה מקובל כי הורי החתן יעניקו לכלה תכשיט זהב שאותו קנו עבורה לפני הטקס וכי הורי הכלה יעניקו גם הם לחתן תכשיט או שעון יוקרתי.

הכנות לחינה

יש שתי דרכים לחגוג טקס חינה. האחת היא בחירת אולם אירועים המתמחה בתחום. זו כמובן הדרך הקלה, שכן אולמות אירועים אלו יספקו את כל הנדרש כדי לקיים טקס חינה מרוקאית כהלכתה, לרבות הגשת מאכלים מסורתיים ועוגיות מרוקאיות בשלב הקינוח, ואספקה של תלבושות מתאימות, מוזיקה, עיצוב ואפילו שירותי צילום. יחד עם זאת, אם אנו מחפשים דרך מקורית ומעניינת יותר להפיק טקס חינה בלתי נשכח, יהיה עלינו להשקיע בעצמנו בחיפושים אחר אולם או גן אירועים מתאים, קייטרינג, זמרים לאירועים בעלי רפרטואר מוסיקלי התואם את האווירה הנדרשת, להקה לאירוע שתותאם לחינה. מעצבי אולמות, וכמובן מעצבי תלבושות חינה. בין אם בחרתם באפשרות הראשונה (אולם הכל כלול) ובין אם באפשרות השנייה (עשה זאת בעצמך), תמיד כדאי לדעת אילו החלטות עומדות בפניכם ואילו עוד אפשרויות יש לכם.

בחירת אולם לחינה

אז אם החלטתם בכל זאת לבחור בדרך המורכבת יותר ולהפיק טקס חינה ייחודי ומקורי בכוחות עצמכם, הנושא הראשון שאתו יהיה עליכם להתמודד יהיה בחירת האולם או גן האירועים שבו הוא יתקיים. ההבדל המשמעותי בדרך כלל שבין בחירת אולם אירועים לחתונה או לחינה יהיה כמובן מספר המוזמנים. במרבית המקרים המוזמנים לטקסי החינה הם בני המשפחה הקרובה וחברים קרובים בלבד. ההמלצה היא לבחור באולם אירועים המתמחה בהפקה של טקסי חינה בשל העובדה שהוא יהיה מעוצב בהתאם לאירוע ויחסוך לכם הוצאות כספיות נוספות הכרוכות בעיצוב באופן פרטי.

החלופה לאולם אירועים, יכולה להיות מסעדה מרוקאית הערוכה לקיום טקסי חינה, אם כי במקרה כזה לרוב תהיה הגבלה על כמות האורחים (על פי רוב עד מאה מוזמנים). בנוסף, אולמות האירועים מצוידים טוב יותר לקראת אירועים מסוג זה, הן מבחינת העיצוב והן מבחינת אפשרויות הקייטרינג והקינוחים – דבר העשוי לחסוך לכם זמן רב, כסף והתרוצצויות בחיפוש אחר ספקים מתאימים לאירוע.

 

התלבושות

מה שבאמת מעשיר את האווירה באירועי החינה בכל העדות והמנהגים הן התלבושות. בטקסי החינה התימנית התלבושות מקבלות מקום של כבוד והן בעלות משמעות של ממש, שכן בכל אזור בתימן נהוג היה להגיע אל הטקס עם תלבושת בעיצוב שונה. עם זאת, מרבית מאירועי החינה בארץ נצבעים בגוון צפון אפריקאי ועל כן אולמות האירועים המספקים תלבושות, יספקו לרוב תלבושות כפתן מרוקאיות מסורתיות ותרבושים ססגוניים. בכל הקשור לתלבושת הכלה, אפשר למצוא לא מעט מעצבים אותנטיים של תלבושות חינה לכלות במגוון רחב ביותר של עיצובים מרהיבים ומיוחדים. תחום נוסף הזוכה ליחס מיוחד בנושא התלבושות לחינה, הן התלבושות למלוות. המלוות הן בדרך כלל הילדות במשפחה, המלוות את הכלה אל הטקס, ותלבושותיהן ססגוניות ומעוטרות לרוב בצבעי ורוד או אדום.

משפחות יוצאי עדות המזרח, צפון אפריקה או יהדות תימן והודו, מעבירות בירושה את תלבושות החינה המסורתיות אשר שמשו את המשפחה במשך הדורות. אם יש באפשרותכם לשאול תלבושות כאלו מחברים או ממכרים זו כמובן תהיה הבחירה המושלמת – הבגדים המסורתיים עשויים בקפידה ביד אומן ואלו התלבושות האותנטיות והמאימות ביותר לאירוע.

קייטרינג לחינה

לפני שבוחרים ספק קייטרינג לחינה, כדאי לבחור את סגנון הטקס ולהתאים את המאכלים על בסיס הסגנון הנבחר. לשם כך אפשר יהיה לצמצם את המנהגים לשלושה – חינה תימנית, הודית או צפון אפריקאית (יהיה קשה לאתר ספקית קייטרינג המתמחה בהכנת מאכלי חינה תוניסאיים או טריפוליטאיים והחלוקה הזו לוקחת בחשבון את הדמיון בחומרי הגלם השונים שבהם משתמשים להכנת המאכלים המסורתיים של יוצאי צפון אפריקה). המאכלים התימנים והמאכלים ההודים שונים משמעותית אלו מאלו, ובוודאי מהמאכלים המסורתיים של יוצאי צפון אפריקה.

כשם שאולמות האירועים המתמחים בהפקת אירועי חינה מספקים את התלבושות ואת עיצוב האולם, מרביתם מספקים גם שירותי קייטרינג. עם זאת, חוגגים רבים מעדיפים לבחור ספקיות קייטרינג חיצוניות, בעיקר כשמדובר בקייטרינג בסגנון תימני או הודי, או במקרים שבהם הם יכולים להשיג יותר ולשלם פחות.

לקנח בטעם של עוד

כשמדברים על מתוקים – ההמלצה היא לבחור ספק קייטרינג חיצוניה המומחה בקינוחים ובעוגיות המסורתיות של הטקס. העוגיות המסורתיות, בעיקר מהמוצא הצפון אפריקאי, הן עוגיות העשויות בצק עלים וטבולות בדבש, המוגשות במגוון אפשרויות. הסיגר, המוכר לנו מפלטות הפסטלים, מוגש הפעם כשהוא ממולא בשקדים או במרציפן מתוצרת ביתית וטבול כמובן בדבש. מהשבקיה הידועה, אפשר ליהנות כשהיא עשויה בסלסולים בצורתה המסורתית או כשהיא עשויה ברצועות חצויות ומנוקבות. הבוריקה התוניסאית, עם מילוי תפוחי אדמה או בשר, מקבלת אף היא פנים אחרות בטקסי החינה ומוגשת במילוי מרציפן וטבולה בדבש.

לסיכום, ספקיות הקייטרינג המתמחות בהכנת עוגיות מסורתיות לחינה יוכלו להעשיר את האירוע ולהעניק לו צבע ייחודי ושונה, ועל כן מומלץ לא להתפשר בתחום זה ולאתר את ספקית עוגיות החינה הטובה והמומלצת ביותר.

איליי הפקות,

להקה לחינה.