להקה לחינה שילוב של פולקלור, מוסיקה ומסורת

בשנים האחרונות, את רובם הגדול של טקסי החתונה, מקדים טקס החינה. מה שהיה בעבר נחלתם של יוצאי עדות המזרח, הפך לחלק בלתי נפרד מתהליך החתונה בקרב כלל הזוגות הצעירים. כל מה שרציתם לדעת על טקס החינה ולא היה לכם את מי לשאול אנחנו באיליי הפקות נרחיב בנושא במיוחד עבורכם.

גם אם אין נתונים מדויקים בנושא, נדמה כי בשנים האחרונות, את רובם הגדול של טקסי החתונה, מקדים טקס החינה. טקס זה נערך בהתאם למסורת המקובלת מזה שנים ארוכות בקרב קהילות יהודיות ומוסלמיות במזרח התיכון, צפון אפריקה וגם אסיה.

ההערכה הרווחת היא שהפופולריות הגדלה והולכת של טקס החינה, נובעת גם היא מהעובדה שחלק ניכר מהחתונות הן מה שמכונה "נישואי תערובת" – בין יוצאי אשכנז ליוצאי עדות המזרח –  אבל לא רק.

גורמים המעורים בענף החתונות בישראל יודעים לספר כי בשנים האחרונות 'אימצו' את טקס החינה גם זוגות (אשכנזים) שאין להם כל זיקה למסורת הרווחת בקרב עדות המזרח. הסיבה: מעבר לכך שיש בטקס החינה פולקלור צבעוני וייחודי, רבים מוצאים בטקס המרגש הזה אלמנטים שורשיים שיש בהם נגיעה ליהדות ולמסורת היהודית, מוסיקה ייעודית לחינה במנגינות אותנטיות שבמרבית אירועי החינה יופיעו להקות ולא תקליטן.

להקה באירוע חינה היא הבחירה הנכונה היותר, להקת אירועים / להקה לחינה תדע לשלב מוסיקה מיוחדת לחינה הספציפית שלכם במגוון ז'אנרים וסגנונות כגון: חינה מרוקאית, הודית, בוכרית ועוד…

מעין מסיבת אירוסין

אנתרופולוגים יודעים לספר טקסי החינה למיניהם החלו עוד מימי קדם. ראשיתם, בשבטים האפריקאים הקדומים. מקורו של טקס החינה הוא בימים שבהם ההורים נהגו לבחור עבור בתם (שידוך) את בעלה המיועד שאיתו תחייה את חייה. על פי המסורת שהתגבשה במהלך השנים, התקיים הטקס בבית הורי הכלה. הכלה המיועדת נהגה להמתין לבעלה לעתיד, כשהיא לבושה במלוא הדרה ועטויה תכשיטים, במטרה לשאת חן בעיניו ולצוד את ליבו.

על פי האנתרופולוגים, טקס החינה הוא כמעין מסיבת אירוסין שבמהלכו נחתם, כביכול, חוזה בין בני הזוג, כולל קביעת התשלום שיהיה על החתן לשלם להורי הכלה, אם הוא יפר את החוזה.

בעבר הרחוק מקובל היה לערוך את טקס החינה באוהל מיוחד שהוקם, בחצר בית הורי הכלה. זמנים חדשים, זמירות חדשות, וכיום המנהג נעלם כמעט לחלוטין. את מקום האוהל מחליף אולם אירועים רחב ידיים הזוכה לקישוט קפדני בצבעים חמים של אדום וזהב וצבעים חזקים המדגישים את המאורע.

במהלך השנים נוצרו בקהילות היהודיות השונות שהיו פזורות ברחבי המזרח התיכון, צפון אפריקה ואסיה, דפוסי התנהלות ייחודיים לטקס החינה – לא מעט בהשפעת מנהגי הטקס שהיו מקובלים בקרב המוסלמים המקומיים. שלא כבעבר הרחוק, כיום טקס החינה נערך לחתן ולכלה יחד. כאמור, ישנן אינספור וריאציות של טקסים. הטקס משתנה מעדה לעדה בהתאם למיקומה הגיאוגרפי.

לשאת חן בעיני החתן לעתיד

טקס החינה, כך על פי המסורת, מהווה שלב בחיי בני הזוג: מעין מעבר מחיים כיחידים לחיי זוגיות והתמסדות. מקור השם אינו ברור, אך הסברה היא שמקור המילה הוא צירוף המילים לשאת חן. דהיינו: בטקס החינה על הכלה לשאת חן בעיני חתנה לעתיד.

במסורת היהודית ניתן פירוש נוסף לשמה של החִינה, כרמז לארבע המצוות בהן מצווה האישה. החינה, כך מוסבר, הן ראשי תיבות: חלה – מצוות הפרשת חלה מן העיסה, ילדים – גידול ילדים, נִידה – מצוות הקשורות בטהרת המשפחה, הדלקת הנר – מצוות הדלקת הנרות. במילים אחרות: אישה שתשמור בקנאות על ארבע המצוות הנ"ל תדע לשמור גם על חיי נישואיה.

השלב החשוב והמשמעותי בכל טקס חינה הוא כמובן השלב שבו מורחים את בני הזוג בחינה – אותו חומר אדום-כתום, המופק מצמח שבקרב הציבור הרחב זכה לשם "חִינָה". בשיר השירים קרוי צמח החינה בשם "אשכול הכופר".

את החינה (בחלק מעדות המזרח נוהגת משפחת החתן להביא את אותם עלים מיוחדים לבית הכלה כמה ימים לפני החתונה) נהוג למרוח בצורה עגולה על כפות ידי החתן והכלה (ויש גם כאלה שמורחים את החינה על רגליהם של בני הזוג) כברכה של שפע. את החינה מורחים הורי הכלה על ידו הימנית של החתן ואילו הורי החתן על ידה הימנית של הכלה. בעת מריחת החינה, החומר מכווץ את העור ומתקבל עליו גוון נחושתי-זהוב.

אגב, בחלק מן העדות מקובל גם שהכלה מושחת את שיערה בתערובת החינה, מהלך שנותן לשיערה גוון נחושתי. בקרב עדות מסוימות נוהגים גם לעטוף את אצבעות הידיים ב- 'לוקום' מתוק.
מריחת החינה על ידיה של הכלה, כך על פי האמונה, מסמלת פוריות – תקווה להיריון וללידה. מריחת החינה על ידיהן של חברותיה של הכלה מסמלת את תקוותן להינשא בקרוב. ומריחה על ידיהן של נשים נשואות מסמלת הזדהות עם הכלה ותמיכה בה.

צבעוני, טעים ומתוק

טקס החינה הוא צבעוני ומלא הדר ויופי, מלווה במוסיקה, שירים וריקודים שתמיד עדיף יהיה שלהקה לחינה תיהיה זאת שתנצח על המוסיקה. להקות לאירועים יקפיצו את הרחבה במוסיקה התואמת את העדה החוגגת, בטקסי החינה המקובלים בקרב יוצאי מרוקו (אך לא רק…) מקובל שהכלה לבושה ב"בקשואה אל כבירה" מקושטת ומעוטרת, ואילו החתן בגלביה מעוטרת בזהב ובתכשיטים.

הנשים הנוטלות חלק בטקס לובשות תלבושות ססגוניות, שמלות (כפתן), מבדים מבריקים ויקרים, הרקומים באלמנטים וברקמות מוזהבות, תכשיטים ואביזרים עשירים למיניהם, כשעל ראשיהן מונחים כתרים או סרטי שיער תואמים. הגברים, אף הם לובשים כפתן וחובשים לראשיהם כובע בצבע ארגמן הנקרא תרבוש.
בקרב עדות מסוימות מקובל שבמהלך טקס החינה מעניקים הורי הכלה לחתן תכשיטים שרכשו עבורו מראש – שעון, צמיד או שרשרת. גם הכלה לא יוצאת נפסדת והורי החתן מעניקים לה תכשיטי זהב שרכשו עבורה מבעוד מועד.

דגש מיוחד בטקס החינה מושם על האוכל. בקרב יוצאי מרוקו (אך לא רק…) נהוג להגיש לאורחים מבחר גדול של בישולים, כמו דגים וקוסקוס ("שקשו בלעשוב") כשגרגירי הקוסקוס, כך על פי האמונה, מסמלים שפע פוריות ואושר. לא נפקד גם מקומו של קנקני הבראד ובהם תה עם נענע, העוגיות והמתוקים שיוכנו במיוחד עבור הטקס, עוגיות אלו שהושקעו עליהם מאמץ רב של ימים כלילות וכל זה בכדי להמתיק לזוג ולאורחים את הערב וכמובן את המשך החיים המשותפים.

לרוב תמצאו גם סלסלות ענק מלאות כל טוב במוצרי טיפוח לגבר ולאשה שינתנו לזוג במהלך הטקס.

מבחינה תוכנית מוסיקלית ניתן גם זמר או זמרת שיתנו טאצים אישיים בשפות המדוברות בחינה או לחילופים להקה לאירועים שתייצר לכם רפרטואר ייעודי וייחודי.

איליי הפקות תפיק לכם חינה מדהימה ובנוסף ללהקה לחינה אנו באיליי הפקות גם הרכב מוסיקלי לאירועים, להקה לחתונה, להקה חתונות, להקה בחתונות, הרכב מוסיקלי לחינות, זמרים לאירועים זמרים לחינות להקת חתונה.