זה קורה לכל אחד מאיתנו. אנו מוזמנים לאירוע חיים חשוב של מי ממכרנו, והכל כבר מוכן: הבגדים המגוהצים, המתנה המושקעת, התסרוקת החדשה ורק במשימה אחת לא הספקנו לטפל: כתיבת ברכה מנצחת לחוגג האירוע. כך תעשו זאת נכון.

הסיפור הזה מוכר לכולנו. היום הגדול קרב ובא, וכהרגלנו אנו דוחים את תהליך כתיבת הברכה למועד קרוב ככל האפשר לאירוע. חלקנו לא מייחס לתהליך הזה חשיבות מיוחדת. אולם אז נוחתת עלינו התובנה החשובה: אין לנו שמץ של מושג כיצד לכתוב ברכה איכותית לבעל האירוע. אנו פותחים את המכשיר הנייד ומנסים את מזלנו בניסוח של מספר שורות, בתקוה שתתחברנה בדרך כלשהי אל ברכה שתכבד את בעל השמחה. כאשר הניסיון השלישי עולה בתוהו אנחנו מתחילים להילחץ. אילו רק הייתה לנו שיטה וכללים ברורים…

ובכן, כאשר מדובר בכתיבה של ברכה מושקעת לאירוע כזה או אחר, באמת שאין טעם להילחץ. יש מספיק אירועים נוראיים בעולם הזה שכדאי להילחץ בגללם. כתיבת ברכה איננה אחד מהם. קבלו, אם כן, ארבעה טיפים חשובים לכתיבה של ברכה איכותית ומכבדת, שתשאיר טעם טוב וזיכרון מתוק מן האירוע, לא רק לכם, אלא גם לבעל השמחה:

 

  1. היו מקוריים – הדבר הנורא ביותר שאתם יכולים לבצע בזמן ניסוח של ברכה הוא להיקלע אל האיזורים הבנאליים והמשעממים. הפעילו את הדמיון. שלבו יצירתיות בברכה. צאו מן הקופסה. מתחו את הגבולות. רוצים דוגמה: למה שלא נאחל, למשל, לאדם שחוגג יום הולדת שלושים, באמצעות חריזה ותוכן מלא הומור, שלא ימצא את עצמו תלוי בכיכר העיר לעולם? אנשים מסויימים יתחברו פחות לסוג הזה של יצירתיות, אבל הרעיון מובן: הגבול הוא בדמיון של כותב הברכה בלבד.

 

  1. היו מכבדים – לצד הרצון להיות מקוריים ושנונים (ראה עצה מספר 1) ישנה חשיבות לא מעטה למכובדות של הברכה עצמה. לא סביר יהיה לשלב סלנג ושפת רחוב עממית, כאשר כותבים ברכה לאירוע פרישה של עובד שליווה אותנו שנים ארוכות. הקפידו על גבולות ברורים בנושא הזה.

 

  1. התאימו את הברכה לסוג האירוע – מובן ובהיר לכל שאין דינה של ברכה אשר נקראת באולם מלא אנשים מכובדים, כדינה של ברכה אשר נקראת על ידי מספר מצומצם של חברים קרובים. הקפידו כי ההומור האישי והפרטי ישולב בברכה רק אם הנסיבות מתאימות לאירוע. כמו כן, אורך הברכה צריך להיגזר מן הלוגיסטיקה והאקוסטיקה באולם שבו מתנהל האירוע. מערכת הגברה טובה יכולה לגרום לאנשים לרצות ולשמוע מילות ברכה בצורה נעימה וחלקה יותר, מאשר טקס שבו נקראת הברכה בגן פתוח ללא כל הגברה.

 

  1. שלבו בברכה מוטיבים של הומור – אין ספק שהומור יכול לחולל נפלאות גם באירוע המשמים ביותר. הומור מצליח לסחוף אחריו אנשים שונים, גם אם מידת קרבתם לאירוע אינה גדולה. בדיחות קלילות ומצחיקות מנעימות את האווירה, פותחות את הקשב של הקהל ומאפשרות זרימה חלקה יותר של התנהלות האירוע.

 

שימרו על ארבעת הכללים האלו ותראו כיצד גם אתם מצליחים לייצר ברכה איכותית, מושקעת ומקורית לכל אירוע חיים.