החלטנו באיליי הפקות לתת מקום חשוב לכל שקשור לאירועים מונגשים.

מהי הנגשה ואיך אנחנו בכלל מתחילים לחפש את המקום שיענה לדרישתנו.

המקום שאני נותנת לנושא הזה הוא מקום אישי מאוד כבת לאב משותק גפיים שמתנייד בכסא גלגלים חשמלי וכאם לילד מיוחד שיש לו קשיים מסויימים וחשוב לבחור את המקום הנכון גם למקרים שכאלו.

אז איזה סוגי הנגשות אנו מכירים ומתי זה פוגש אותנו באירועים..

כסאות גלגלים, עיוורון, חירשות או בעיות שמיעה, נכות נפשית וכו'..

אז הוא שאל ואת אמרת כן, מזל טוב וכמובן שהמאמר הזה נוגע בכל סוגי האירועים.. מצווה, חינה, כנסים וכו'..

חשוב לציין שהמאמר הזה פונה גם לבעלי אירועים של בעלי צרכים מיוחדים וצרכים הנגשה באירוע שלהם וגם לאורחים בעלי צרכים מיוחדים שצרכים הנגשה.

החלטתי לתת את הטיפים שלי ממקום של מפיקה שנתקלתי מספר פעמים (לא רב חשוב לציין) בסוג של חוסר ידע בכל שקשור להנגשת אירוע.

איפה זה פוגש אותנו?

ראשית בחנייה, כמה חניות נכים יש והאם יש שומר שדואג לשמור לנכים את המקומות האלו ומה קורה במצב שבו החניות האלו נתפסות.. האם ניתן לשמור עוד כמות מוגדרת של חניות רק לבעלי התו נכה.

כניסה לחופה, האם החופה בגובה קרקע או מוגבהת והאם יש רמפה.. האם הרמפה תקנית, האם הרמפה מסוגלת לשאת משקל של כסא גלגלים חשמלי ששונה במשקלו מכסא גלגלים רגיל ומה המקסימום משקל שהיא יכולה לשאת, האם השיפוע של הרמפה סביר או שיפוע מסוכן ומסכן.

שירותים מונגשים שבהם תמצאו דלת רחבה יותר, כיור מונמך, סבוניה מונמכת, מעקה תמיכה בתוך תא השירותים.

כניסה לתוך האולם לעיתים אנו מחפשים דקות ארוכות את מקום ההושבה שלנו ולבסוף אנו מגלים כי הוא לא נגיש כלל ליושבי כסאות גלגלים.. עוד בנוסף חשוב לציין שכסא גלגלים תופס בשולחן סטנדרטי מקום של כסא וחצי והאולם צריך לבנות סקיצת ישיבה נוחה ומתחשבת ליושבי כסאות הגלגלים, עוד בנוסף ראיתי מצבים שאורחים הגיעו שבלון חמצן בסביבתם והיו צרכים להניח אותו בצמוד אליהם-דבר אשר ביטל מקום ישיבה, אז יש להכין את סדר ההושבה מראש שכך הכל יהיה ידוע מראש ובמידה וקרה מצב שהגיע אורח שצריך מרחב ישיבה ולא ידעתם זאת מראש, תוסיפו את הנקודה הזו לחוזה שרגישות בנושא בסדר ראש העדיפות.

הושבה של בעלי לקויות ראיה בצמוד לדלת או בצמוד לרחבת ריקודים- דבר אשר מקשה מאוד עליהם וגורם להם להיות סטטים במקומם ולא לחוש בנוחיות- יש לעדכן מראש עוד לפני חתימת החוזה לאולם האירועים כי יש כלב נחייה באירוע ומקום אשר לא יאשר להכניס את הכלב נחייה עובר על החוק והמלצתי אליכם לא לסגור שם אירוע, במצב רגיל יש לדאוג עי ההושבה תיהיה פינתית ונוחה גם לאורח וגם לכלב נחייה ואולי שווה גם לדאוג לצלוחית מיים ואוכל לאורח החשוב שלא יכול לדבר וסביר להניח שיהיה רעב ואפילו רעב מאוד.

הושבה של בעלי מוגבלות שמיעה בצמוד לבמה או לרחבה לא צריכה להיות בעיה וניתן תמיד לבדוק מולם מה נוח להם ולהתחשב בדרישות שלהם.

אנו בלהקה הופענו מספר פעמים באירועים שבהם היו לקויי שמיעה גם כאורחים וגם בעלי האירוע.. דאגנו לאבזר את הלהקה במערכות בסים יעודייות לאירוע שלהם לצורך הגברת הוואליום התחושתי והבסים בקרקע לצורך תחושה והעברת מקצב השיר טוב יותר לאורחים או לבעלי האירוע הלקויים שמיעה. עוד בנוסף בנינו מספר מחרוזות שבהן שיכתבנו אותם והצגנו את הטקסט על גבי המסכים בזמן שהבסים פועלים היטב והזמרים שלנו בלהקה דאגו להיות קרובים קרובים בכדי שניתן יהיה לקרוא את השפתיים, לקרוא את הטקסט, להרגיש את הבסים ולהיות הכי הכי באווירת הריקודים ללא דופי ושוני משאר האורחים.

קצת בנוגע לנכות נפשית.. יש מקרים שבהם יכולה להיות התפרצות זעם או בכי או שינוי דרסטי במצב הרוח של האורח ויהיה חשוב מאוד להושיב את האורח בסביבה מוכרת וכזאת שתדע להתמודד במצב שכזה.

נכות פיזית אשר לא מאפשרת אחיזת סכום.. יש לציין זאת בפני השף ולייצר מנות יחודיות לבעל המוגבלות אשר לא שונות כלל בטעמן ובנראותם אך כן יהיו שונות בהגשתן לצורך נוחות מקסימלית לאורח.

רשמתי המון דוגמאות שנחשפתי אליהן לאורך השנים..

חשוב לתדרך לפני האירוע את המלצר אשר נותן את שירותו בשולחן כי הוא צריך להשתמש ברגישות וסבלנות לאורחים בעלי מוגבלות ויהיה נחמד מאוד אילו מנהלי האירוע יפנו את ראשם לכיוון השולחנות האלו בכל סבב הגשה.

כן הנושא מאוד רגיש לליבי וזו הסיבה שהחלטתי להנגיש את הלהקה ולעבוד מול צוות זמרים וזמרות שהדבר נוגע בהם וידעו לרגש גם בעלי מוגבלויות שלא תמיד יכולים לראות אותם ולשמוע אותם.

את האירועים עושים באהבה גדולה ומהלב, אנחנו באיליי הרכב מוסיקלי נשתדל לגעת ולרגש את כולם.

רגישות, הבנה, התחשבות והמון הקשבה אלו הערכים שלי כבת לאבא בעל מוגבלות פיזית וכאם לילד מדהים ומיוחד וממני הלאה אליכם.

באהבה ובידידות גדולה,

עדי קביליו.